Noże do siatki nacięć

 

Do czego są potrzebne noże do siatki nacięć?

 

Noże do siatki nacięć są niezbędnym elementem określającym adhezję. Pomiar adhezji czyli przyczepności powłoki do podłoża jest jednym z ważniejszych parametrów jakościowych każdego wyrobu. Bazując na polskich normach  przyczepność powłok można określić dwiema metodami: metodą siatki nacięć oraz metodą odrywową (Pull-Off). Oferujemy proste narzędzia pomiarowe, które  pozwolą na  pomiar siły odrywu za pomocą testera adhezji bądź dokonania nacięć specjalnymi ostrzami i oceny stopnia skorodowania powierzchni.

Na czym polega pomiar metodą siatką nacięć?

 

Metoda jest opisana w normie PN-EN ISO 16276-2:2007.

Nakreślenie specjalnej siatki nacięć stanowi podstawę oceny odporności powłok na odwarstwianie od podłoża. Sposób ten polega na wykonaniu prostopadłych nacięć powłoki w postaci prostokątnej siatki aż do materiału konstrukcyjnego podłoża, a następnie przeprowadzeniu analizy otrzymanych rezultatów. Metoda ta znajduje zastosowanie do różnego rodzaju powłok na podłożach zarówno twardych (np. metal) jak i miękkich (np. drewno, tynk, beton). Jedynym ograniczeniem w zastosowaniu tej metody jest całkowita grubość powłoki, która nie może przekraczać 250µm.


Nóż TQC do nacinania siatki nacięć CC1000

 

Nóż CC1000 to proste urządzenie pomiarowe firmy TQC składające się z ostrzy na specjalnym krążku oraz poręcznego uchwytu.  Specjalnie skonstruowana rękojeść noża zapewnia nacięcie ze stałą siłą docisku na wszystkie ostrza. Model CC1000 to urządzenie posiadające w sumie osiem ostrzy.  Nóż jest zgodny z normą ISO 2409 oraz ASTM D3359. W zestawie znajduje się szczotka, taśma oraz lupa w walizce transportowej.

 

Noże dostępne są w wersjach o różnej szerokości:
DIN/ISO ASTM
  • 1mm;
  • 2mm;
  • 3mm.
  •  1mm;
  • 1,5mm.

                         


Nóż do siatki nacięć   model CC3000

 

Urządzenie mierzące adhezję firmy TQC. Można nim wykonać pomiar przyczepności metodą siatki nacięć. Dostępne są różne warianty tego noża. Komplet w walizce oprócz noża zawiera także lupę, taśmę i szczotkę. Noże posiadają właściwy rozstaw dla danej grubości badanej powłoki. Urządzenie jest zgodne z normą ISO 2409 oraz ASTM D3359.

nóż tqc model CC3000
nóż tqc model CC3000
nóż tqc model CC3000

Linie siatki

nóż TQC CC2000

nóż TQC CC1000

Nóż TQC CC2000

zestaw z nożem

Wymienne ostrza


Nóż do siatki nacięć model CC2000

 

Firma TQC przygotowała poręczny i wygodny nóż do tworzenia siatki nacięć MODEL  CC2000 stosownie do normy  ISO 2409 oraz ASTM D3359. To urządzenie posiada mocny i stabilny  uchwyt oraz wymienne ostrza. Noże mają ścisle określona odległość. Można je wymieniać i dokupić osobno. Kompletny zestaw zawiera także lupę, taśmę i szczotkę, całość jest w walizce.  Urządzenie jest tak skonstruowane, że nie wymaga dużej siły nacisku.

Urządzenie jest dostępne w następujących wersjach:
ISO ASTM
  • 1 mm,
  • 2 mm,
  • 3 mm
  •  1mm,
  • 1,5mm.

 


Film pokazujący dokonywanie pomiarów metodą siatki nacięć: